4 Haziran 2010 Cuma

***DUUUUUTT

dut yemiş bülbül gibi derleryaa....hani sulu sulu tatlı mı tatlı dutlar..tam da mevsimi..komşuya çaya gittik hem de akrabamız...bahçedeki dut ağacından da bi hayli memnun kaldık doğrusu...nerden çıktı bu dut derseniz??kızım ağacın dallarına uzanmış BU NEYDİ? dedi biz de duut dedik -Bİ TANE ALABİLİR MİYİM???hep beraber kahkahayı bastık...kocaman ağaç ve benim ki bi tane dut alabilir miyim diyor..
neyse bu işin espirili kısmı..benim asıl bahsedeceğim şey helal ile beslenebilmek..kızımın bu soruyu sorması ev sahibinin hoşuna bile gitti..ben de mutlu oldum..bi şeyler yerine doğru ulaşmış...haramdan kaçınabilmek..bunu hatırından çıkarmamak..kendi çocukluğum aklıma geldi...babamın amcasının bi elma ağacı vardı köyümde..erken olgunlaşanlardan..küçük mayhoş elmalar..akarsuyun üstüne sarkardı dalları bizikm bahçenin yolu üzerindeydi....dallardan düşen minik elmalar sulara kapılıp 50 100 metre giderdi..sudaki bi çalıya takılır buz gibi dururdu orada..ben de meyveyi çok seven bi çocuk olarak onları yemek isterdim...amca alın derdi..ama benim içim rahat etmez muhakkak söylerdim..ağaca hiç dokunmazdım gene de..sadece  suya düşenleri alırdım..belki kimse görmezdi..bilmezdi ama ya ALLAH ..onu kandırabilir miydim??çocuk aklım buna eriyordu..ondan hiçbirşey saklanmazdı ki..sağol anneciğim ben de tam kızımın yaşındaydım o zaman 10 yaşında...bence gerçek miraslar bu ahlaki değerler..........

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba Emine hanım, ne kadar mühim bir konuya değinmişsiniz.. bu gibi değerleri çocuklara küçük yaşta aşılamak lazım.. şimdiki çocuklara bakıyorum da tanımadıkları bir yere gittiklerinde bırakın izini, ellerine aldıkları herhangi birşeyi kırılırmı bozulur mu diye düşünmeden alıp kurcalayabiliyorlar.. eğer bu çocuk 7 yaşında bu şekilde davranıyorsa büyüdüğünde de aynı olacaktır.. anne baba eğitimi çok önemli.. haramı helali öğretmeli veliler..
çok çok teşekkürederim paylaştığınız için..

ayrıca kutlarım sizi maşallah çok iyi yetiştirmişsiniz çocuğunuzu.. Allah doğru yoldan ayırmasın kimseyi..

sevgiler /Vasfiye

Yorum Gönder

 
online